Přístroj snímá elektrické potenciály pomocí elektrod připevněných na povrch hlavy. Potenciály vznikají při práci mozku. Elektrické potenciály, snímané elektrodami, mají velmi nízkou amplitidu: u EEG jde o napětí řádově desítek mikrovolt. Takto nízká napětí je nutno nejprve zesílit, aby je bylo možno dále zpracovat. EEG přístroj po zesílení tyto informace dále zpracovává a zapisuje křivku na papír nebo obrazovku. Součastně se zobrazuje i EKG-křivka. Vzniklé EEG-křivky mají charakteristický vzhled. Jinou křivku zobrazí přístroj ve spánku, odlišnou při denní aktivitě.
EEG jako funkční vyšetření je indikováno ve všech situacích, kdy předpokládá jinou než normální činnost mozku. V drtivé většině se EEG vyšetruje při epilepsiích nebo jiných krátkodobých či dlouhodobých poruchách vědomí. EEG napomáhá určit typ epilepsie a kontrolovat správnost léčby. Další oblastí je sledování činnosti mozku v průběhu spánku či v jiných denních aktivitách, spíše vzácněji se užívá u stavů po mozkové příhodě, meningitidách, úrazech a otřesech mozku. Opakovaně prováděné vyšetření umožňuje sledovat vývoj onemocnění.
Aktivita mozku v bdělém stavu a ve spánku má určitou frekvenci vln. Při změnách v mozkové tkáni dochází i k charakteristickým změnám obrazu křivky. Na základě změn v určitých oblastech dané polohou elektrod má proškolený specialista možnost lokalizovat místo onemocnění. Při dlouhodobém sledování může zjistit aktivitu a vývoj onemocnění v jednotlivých oblastech mozku.
Při EEG vyšetření se pacientovi připevní elektrody na hlavu vždy dvě naproti sobě. Připevnění není ani v nejmenším bolestivé, elektrody jsou součástí slušivé čepice s vývodnými dráty. Po zapnutí přístroj snímá elektrickou aktivitu mozku a zaznamenávána ji v podobě křivky. Doba vyšetření závisí na konkrétním onemocnění, obyvykle je výsledkem asi 20 minut EEG záznamu. Při vyšetření pacient leží a případně provádí různé činnosti dle pokynů sestry - obvykle jde o střídavé zavírání i otevírání očí, střídání dechové frekvence nebo si také může zdřímnout.
Výstup vyšetření je viditelný již v jeho průběhu na monitoru. Jeho záznam pak vyhodnotí lékař - napíše popis a závěr. Vy budete s výsledkem EEG vyšetření seznámeni týž den ještě před odchodem z laboratoře.