Svet-Stranek.cz
NEUROLOGIE.freepage.cz
MUDr FAIFEROVÁ Eva

Co vás čeká na magnetické rezonanci:NEUROLOGIE.freepage.cz

Co vás čeká na magnetické rezonanci

Lékař vás nejčastěji pošle na magnetickou rezonanci při cévních potížích, poraněních páteře, výhřezu ploténky. Ideální je na vyšetření mozku při podezření na roztroušenou sklerózu a potížích s centrální nervovou soustavou. Hodí se při podezření na nádorové onemocnění. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.

Není opravdu čeho se bát, to je hlavní, co byste měli vědět. Nepříjemné to může být pro lidi s klaustrofobií, ale dá se to zvládnout. Při vyšetření hlavy vám mohou vadit zvuky, které přístroj vydává – někdy kvůli nim dostáváte sluchátka s hudbou nebo špunty do uší, které nepříjemný hukot a rány přehluší.

Jak to funguje

Metoda magnetické rezonance na rozdíl od výpočetní tomografie či klasického rentgenu nevyužívá účinků rentgenových paprsků. Orgány lidského těla jsou zobrazovány na základě jejich chování v silném magnetickém poli.

Co vás čeká

Před vyšetřením vám lékař položí několik otázek, popřípadě budete muset vyplnit dotazník – jde o to, aby věděl o případném těhotenství, problémech s ledvinami a dalších okolnostech, které mohou vyšetření komplikovat nebo zcela znemožnit. Upozorní vás na to, že silné magnetické pole může poškodit například kardiostimulátor, kochleární implantát, neurostimulátor nebo inzulinovou pumpu. Musí se odstranit i kovový oblouk zubních rovnátek. Opatrnost je zapotřebí i v situaci, kdy máte umělou chlopeň a další materiály v těle – kloubní náhrady, svorky nebo dlahy nevadí, pokud jsou v těle před vyšetření déle, jak 6 týdnů. Vyšetření není vhodné pro ženy v prvních třech měsících těhotenství.

Musíte se připravit na to, že po dobu vyšetření budete muset ležet v klidu a v prostoru, který může vadit lidem s klaustrofobií. Pokud vám to vadí velmi, pak můžete požádat o uklidňující léky, po kterých ale nemůžete ani odjet autem, ani odejít bez doprovodu. Existují i přístroje, které jsou otevřené a nemají tvar tunelu.

Právě kvůli všem těmto rizikům budete muset podepsat informovaný souhlas s vyšetřením. Měli byste se svléknout do spodního prádla a odložit veškeré kovové šperky či doplňky, v některých případech je zapotřebí i odstranit make-up. Samotné vyšetření trvá od deseti do zhruba 40 minut. Jestli chcete vědět, kolik to bude ve vašem případě, podívejte se na tento přehled. Ležíte při tom na lůžku, které zajíždí do otvoru, který je těsně kolem vás. Nejste bez dozoru ani šance nahlásit případné potíže – k dispozici máte mikrofon, a tak vás personál slyší. Vy zase slyšíte jeho pokyny, pokud například máte na chvíli zadržet dech.

V některých případech dostanete do žíly kontrastní látku, ale alergické reakce na ni jsou vzácné.